Bollywood to nie tylko taniec

Bollywood to nie tylko taniNajczęściej Bollywood i Indie kojarzą się z jaskrawymi kolorami, tańcem, muzyką i zawsze szczęśliwymi zakończeniami. Jednak Bollywood to nie tylko taniec, ale także wielkie emocje, które towarzyszą niejednej osobie podczas oglądania filmów rodem z Indii.
Prawdą jest, że w bollywoodzkich produkcjach dosyć często przewijają się elementy tańca i związanej z nim choreografii. Można więc zadać sobie pytanie o to, skąd wynika tak częste wykorzystanie motywu tańca w hinduskich produkcjach filmowych. Jedną z przyczyn jest fakt, że cała indyjska kinematografia jest zauroczona musicalami, które są tam bardzo popularne. Stało się to jednym z powodów tego, że elementy śpiewane i tańczone coraz częściej zaczęły pojawiać się w filmach. Obecnie doszło do takiej sytuacji, że nowopowstające w Bollywood filmy, które nie zawierałyby odpowiedniej dawki układów tanecznych, uznane zostałyby za niekompletne. Bollywood posiada wielu zdolnych choreografów, którzy są znani wśród publiczności niemal tak samo jak aktorzy występujących w filmach. Jeśli kandydat na aktora w Indiach nie potrafi odpowiednio dobrze śpiewać oraz tańczyć, to jego szanse na zostanie liczącym się aktorem spadają niemal do zera.
Kinematografia Bollywood jest mocno skupiona wokół tańca, który często staje się głównym elementem, wokół którego kręci się akcja filmu. Takie filmy to najczęściej komedie oraz komedie romantyczne, które również poza granicami Indii oglądane są z przyjemnością przez licznych fanów gatunku. Czasami jednak taniec jest tylko dodatkiem, miłym przerywnikiem, który w akcji nie ma większego znaczenia. Mimo tego chętnie go oglądamy i słuchamy związanego z nim śpiewu występujących w filmie aktorów.
Nieodłącznym atrybutem aktorów tańczących w filmach z Bollywoood są piękne kostiumy i dopasowana do nich biżuteria. Są one połączeniem hinduskiej tradycji z nowoczesnością, zapewniając niezwykłą mieszankę orientalnego stylu. W naszym kraju coraz częściej można zetknąć się z elementami ozdobnymi wzorowanymi na stylistyce Bollywood lub bezpośrednio z niej pochodzącymi. Zainteresowanych hinduską biżuterią odsyłamy do sklepu internetowego Tanie pierścionki zaręczynowe, w którym można odnaleźć biżuterię powiązaną z kulturą Bollywood oraz Indii.
Hinduskie filmy, to wbrew pozorom nie tylko śmiech, komedie i taniec. Znajdziemy tutaj także dramaty, thrillery i inne produkcje, które niekoniecznie kipią tańcem i radością. Na pewno dla wielu osób zetknięcie się z takimi filmami pochodzącymi z Bollywood jest nowością, do której nie są przyzwyczajeni. Jednak w ostatnich latach takie filmy także zdobywają uznanie fanów na całym świecie, mimo że wciąż nie dorównują popularnością filmom zawierającym dużą dozę tańca i śpiewu.
Na pewno warto jest poznać Bollywood także z tej drugiej, bardziej stonowanej strony. Dzięki temu możemy więcej dowiedzieć się także o samych Indiach, o tamtejszej kulturze, życiu codziennym i marzeniach mieszkańców tego pięknego kraju.